Dzień kolorowej skarpetki

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki.

Nie bez powodu wybrano właśnie ten dzień, aby promować tolerancję dla osób z Zespołem Downa, mianowicie data 21.03. zawiera w sobie kombinację liczb, które również występują w opisie choroby - 21 parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy, z kolei osoby z Zespołem Downa - 3. Dlatego nazywa się ją również trisomia 21.

W tym roku nasze przedszkolaki, wraz ze swoimi domownikami również włączyli się w obchody "Dnia Kolorowej Skapetki". Wszyscy założyli dwie niepasujące skarpetki, symbolizujące niedopasowane chromosomy. Dzieci w tym dniu dowiedziały się, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

Relacja: Justyna Kurnat

Zdjęcia: Justyna Kurnat