18 października 2019

Jesienna obserwacja przyrody wraz z piknikiem

W dniu 18 października 2019 roku oddziały zerowe 3/4-latów oraz 5/6-latków z naszej szkoły udały się na dłuższy jesienny spacer, drogami otaczającymi miejscowość Bór. Celem podróży było udanie się na obrzeża niewielkiego lasu brzozowego, który mieści się za wiejskim cmentarzem. Po dotarciu na miejsce oraz "uzbrojeniu" się w lupy, wszyscy wyruszyli na poszukiwania owadów zamieszkujących pobliskie łąki oraz obrzeża lasu.

Początkowo, dzieci miały trudność z "namierzeniem" tych najmniejszych mieszkańców, jednakże już po kilku chwilach, na coraz to nowych twarzach dzieci pojawiła się radość ze znalezienia i możliwości obserwowania małych żyjątek. Szukanie rozpoczęło się na dobre. :D Przez lupy obserwowane były różnorakie pająki, dżdżownice, stonogi. Dzieci miały również możliwość obserwować pobliski krajobraz przez kolejny przyrząd optyczny - lornetkę.

Po zakończonych obserwacjach przyrody wszyscy zajęli miejsca na kocu rozłożonym na trawie oraz wokół niego, po czym przystąpili do konsumowania smakołyków ze swoich plecaków. Tym sposobem na polance powstał skromny, ale jakże przyjacielski piknik przedszkolaków. :D Dzieci chętnie dzieliły się lub wymieniały swoimi przekąskami z innymi, a pani Kasia rozdawała jabłka sprawiedliwie dla każdego dziecka.

W drodze powrotnej dzieci również się nie nudziły, ponieważ miały możliwość utrwalić wiadomości zdobyte podczas zajęć dydaktycznych, na temat nazw poszczególnych liści. Wszystkie przedszkolaki jednogłośnie uznały, iż był to wspaniały spacer i czekają na kolejne, z czego ogromnie ucieszyły się wychowawczynie obu oddziałów - pani Anna Kalata oraz pani Justyna Kurnat. :D

Relacja: Justyna Kurnat


Zdjęcia: Justyna Kurnat