05 stycznia 2020

Balladyna - Grupa "Na Maxa"
Reżyseria: s. Renata Janeczko

"Balladyna" to tytuł dramatu Juliusza Słowackiego. Imię Balladyna nosi główna bohaterka tego utworu. Utwór Słowackiego opowiada o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych. Sztukę tę wyreżyserowała s. Renata Janeczko, a zarała ją Młodzieżowa Grupa Teatralna "Na Maxa". Grupę tę tworzy głównie młodzież ze Szaflar, ale jedna z ról przypadła Damianowi Rączce, uczniowi Szkoły Podstawowej W Borze.

Postacie dramatu:
Balladyna - główna (tytułowa) bohaterka; córka ubogiej wdowy; rozpieszczana i faworyzowana przez matkę; bezwzględnie dążąca do władzy - zagrała ją Paulina G.
Alina - młodsza siostra Balladyny. Była szczerą, uczciwą oraz niezwykle pracowitą dziewczyną o dobrym sercu - w jej rolę wcieliła się Bernadeta M.
Wdowa - matka Balladyny i Aliny; stara wdowa - gościnnie zagrała ją Jadwiga T.
Kirkor - bogaty książę, szukający za radą pustelnika ubogiej, wiejskiej dziewczyny za żonę - ta rola przypadła Dawidowi Sz.
Pustelnik - król Popiel III; zrzucony z tronu i wygnany z zamku przez swojego brata - zagrał go Krzysztof M.
Grabiec - syn zakrystiana, pijak, obiekt uczuć Goplany - rolę tę zinterpretował Michał W.
Von Kostryn - pod nieobecność Kirkora ma się opiekować Balladyną - grał go Kamil Cz.
Rycerz/Szlachcic - tę podwójną rolę zagrał Damian R.
Kanclerz - pomagał Balladynie w osądzaniu zbrodniarzy - interpretacji tej roli podją się Damian K.
Goniec/Rycerz - to podwójna rola Eryka S.
Królewki lekarz/Szlachcic - jednego dnia grała Oliwia P., a drugiego Piotr G.
Postacie fantastyczne
Goplana - nimfa, królowa jeziora Gopła - rola Karoliny F.
Skierka - oddany i pracowity sługa Goplany - zagrała go Marysia F.
Chochlik - leniwy, marudny i nieuczciwy sługa Goplany - w rolę wcieliła się Carolina K.

Widownia oklaskiwała grę aktorów długo, bo i należały im się te oklaski. Zaprezentowali sobą niebywałą klasę. Oglądało się tę sztukę z wielką przyjemnością. Młodzież dała z siebie wszystko i efekt był wspaniały. Gratulacje!!!

Relacja: Małgorzata Gacek

Zdjęcia: GCKPiT