22 grudnia 2016

Koleją krzesełkową na Palenicę.

Dnia 22 grudnia 2016 r. grupa dorosłych i dzieci z Boru wybrała się na kolejną wycieczkę w ramach projektu "Rodzinne spotkania lekiem na nudę" realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Szaflary w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w dziedzinie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Naszym celem była Szczawnica, miasto - uzdrowisko, którego twórcą był Józef Szalay - Polak pochodzenia węgierskiego. W 1839 roku przejął Szczawnicę po rodzicach i całym sercem zaangażował się w tworzenie uzdrowiska, a w 1876 roku zapisał uzdrowisko krakowskiej Akademii Umiejętności. Bogata jest historia Szczawnicy jako uzdrowiska, jej największy rozwój przypada na okres zaboru austriackiego, a potem bywało raz lepiej raz gorzej.

Naszym przewodnikiem była pani Teresa Styrczula Dyrek, która dołączyła do nas w Krościenku, na styku trzech pasm górskich: Beskidu Sądeckiego, Gorców i Pienin - i do końca wycieczki dzieliła się z nami swoją bogatą wiedzą.

W programie wycieczki przewidziany był wyjazd koleją krzesełkową na Palenicę. Dla dzieci wiązało się to z wielkimi emocjami, ale już po wszystkim nikt się nie przyznał, że się bał. Było super. Palenica i Szafranówka skąpane były w słońcu, stoki świeżo naśnieżone lśniły, błyszczały jednym słowem zachwycały. To była wielka przyjemność móc wtedy pospacerować, nie mówiąc o widokach, które były prześliczne.

Po posiłku w pobliskiej restauracji zjechaliśmy do Szczawnicy i spacerując po mieście wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji, a na koniec zatrzymaliśmy się w pijalni wód mineralnych i wypiliśmy po kubku zdrowej wody.

Relacja: Małgorzata Gacek
Zdjęcia: Anna Kalata