06 grudnia 2016Muzeum Lotnictwa i Teatr Ludowy

Dnia 06.12.2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Wycieczka odbyła się w ramach projektu "Kultura - źródło rozwoju społecznego" - płatne ze środków Gminy Szaflary w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Tym razem w programie było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego i spektakl w Teatrze Ludowym pt. "Królowa śniegu". Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie. Muzeum powstało w 1964 r. Obecnie posiada wśród tysięcy różnych eksponatów ponad 200 samolotów rozmieszczonych w hangarach i jako ekspozycje plenerowe. Od 2009 roku muzeum ma wyjątkowy eksponat, jest to helikopter, którym Jan Paweł II podróżował podczas pielgrzymek do Polski. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się symulator JAKa-40. Każdy chciał poczuć, że leci samolotem.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był spektakl w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Teatr ten działa od grudnia 1955 roku. W repertuarze znajdują się spektakle dla dorosłych i dzieci. My obejrzeliśmy "Królową śniegu", przedstawienie oparte na baśni Hansa Christiana Andersena. Pracownicy teatru stworzyli przepiękne widowisko. Wszystko zachwycało - stroje, dekoracje, gra aktorów, efekty specjalne itd. A na koniec była prawdziwa niespodzianka. Na scenę wyszedł Św. Mikołaj. Aktor ubrany w szaty biskupie zachęcał do wzięcia udziału w kolejnych spektaklach i jak przystało na Mikołaja w dniu 6 grudnia obdarował dzieci cukierkami.

Po tylu atrakcjach wszyscy nieźle zgłodnieli, a posiłek czekał na nas w McDonaldzie. To miejsce każde dziecko lubi. Więc wróciliśmy do domu bardzo zadowoleni z wycieczki.

Relacja: Małgorzata Gacek
Zdjęcia: Małgorzata Gacek