27 września 2016

Nie święci garnki lepią - realizacja projektu "Akademia wyobraźni"

W ramach projektu "Akademia Wyobraźni" (Projekt „Akademia Wyobraźni” dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego, realizowany wśród dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej w Borze), po raz kolejny obcowaliśmy ze sztuką.

Tym razem tworzywem naszej działalności była glina rzeźbiarska. Glina to ilasta skała osadowa powszechnie występująca na ziemi. Każdy człowiek na pewno spotkał się z nią podczas prac w ogrodzie (to takie miękkie kawałki ziemi zwane iłami). Występuje w różnych kolorach: białym, kremowym, czerwonym, brązowym, a ten zależy od liczby i rodzaju zawartych w niej składników mineralnych, na przykład żelaza. Glina podczas schnięcia zmienia swój kolor, także na późniejszym etapie, gdy zostaje wypalona w piecu ceramicznym.

Podczas warsztatów wykonywaliśmy płaskorzeźbę przedstawiającą sowę oraz naczynie na drobne przedmioty. Po wyschnięciu nasze naczynia i sowy zostaną wypalone w piecu a następnie ozdobione przez nas farbami. Gotowy produkt będzie idealnie nadawał się na prezent dla najbliższych. Efekty naszej pracy można podziwiać na zdjęciach.

Już nie możemy się doczekać jak będą wyglądały nasze ceramiczne cudeńka.

Relacja: Dominika Sięka - Guzda

Zdjęcia: Małgorzata Gacek