13 czerwca 2017

Wycieczka do Bóbrki i Trzcinicy.

Dnia 13 czerwca 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze uczestniczyli w wycieczce do Bóbrki i Trzcinicy. Wycieczka mogła się odbyć dzięki współpracy szkoły z Grupą Inicjatyw Lokalnych "GIL".

Bóbrkę rozsławił na cały świat polski naukowiec Ignacy Łukasiewicz. Z zawodu był farmaceutą, ale na zapleczu apteki, w której pracował prowadził badania nad ropą naftową. W 1854 roku wspólnie z Tytusem Trzecieskim założył pierwszą na świecie spółkę naftową, która zaczęła wydobywać i eksploatować ropę w Bóbrce k. Krosna.

Uczestnicy wycieczki wysłuchali historii przemysłu naftowego i gazownictwa, obejrzeli szyby naftowe od najprymitywniejszych (kopanki) po najbardziej nowoczesne. W Bóbrce w dalszym ciągu wydobywa się ropę naftową. Niezwykle ciekawe przedstawiona była praca w laboratorium i aptece. Mianowicie obejrzeliśmy sceny przedstawione za pomocą hologramu.

Druga część wycieczki to było zwiedzanie starodawnego grodu w Trzcinicy, który powstał w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu. Jest to skansen pod nazwą "Karpacka Troja". Było co zwiedzać. W skansenie znajdują się odtworzone domy mieszkalne, ziemianki, kuźnia a zwłaszcza monumentalne wały obronne. Przewodnik w sposób niezwykle ciekawy opowiedział historię zasiedlania tego terenu począwszy od grupy pleszowskiej aż po plemiona słowian. Po zwiedzeniu skansenu obejrzeliśmy film, który ugruntował nam wiedzę o tym terenie.

Wycieczka była niezwykle owocna, prześledziliśmy kawał historii Polski tej najstarszej w "Karpackiej Troi" i nieco nam bliższej w Bógrce.

Relacja: Małgorzata Gacek
Zdjęcia: Małgorzata Gacek